هیچ راه دیگه‌ای به جز گرفتن وام ازدواج ندارم

گفتگو با یک جوان دهه هفتادی درباره سخت‌های دریافت وام ازدواج

خلاصه: الفبا مصاحبه‌ای با یک جوان دهه هفتادی درباره دریافت وام ازدواج دارد. او به تازگی عقد کرده و درگیر مشکلات مربوط به شرط ضامن برای وام است. او می‌گوید با افزایش میزان وام‌ها، بانک‌ها اصرار دارند که ضامن حتما کارمند دولتی استخدامی باشد و طبقه کارگر متضرر این وضعیت است.

مبلغ وام ازدواج زمانی که برای سال ۱۴۰۰ افزایش یافت هدف از آن باز کردن گره‌ای از مشکلات جوانان و تسهیل کردن ازدواج بخصوص برای طبقه کم درآمد بود اما عملا شرایط را برای این طبقه که اکثرا کارگر، روستایی و حاشیه‌نشین‌اند، سخت‌تر کرده است. مسئله اصلی در شرایط ضامن است که با افزایش مبلغ وام‌ ازدواج، سختگیری‌ها از طرف بانک‌ها بیشتر شده است. آنچه در ادامه می‌خوانید گفتگوی الفبا با یک جوان 28 ساله از طبقه کارگر است که این روزها به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و درگیر پیدا کردن ضامن مناسب برای وام ازدواج است. طبق هماهنگی‎‌ها، مشخصات و هویت مصاحبه‌شونده بصورت ناشناس آورده شده است.

 

همدان، 17 مرداد 1400. صحبت ما درباره وام ازدواج هستش. ما در مورد چی دقیقا قراره حرف بزنیم؟

درباره مبلغ و شرایط وام ازدواج که برای گروه‌های سنی و جنسیت‌ها متفاوت هست. خانم‌های زیر 23 سال و آقایان زیر 25 سال 100 میلیون تومان و خانم‌های بالای 23 و آقایان بالای 25 هم 70 میلیون تومان. بازپرداخت‌ها ده ساله است با سود 4 درصد.

و ماهانه چقدر قسط؟

دقیق نمی‌دونم ولی فکر کنم برای 70 میلیونی ماهی 700 هزار و برای 100 میلیونی هم احتمالا ماهی 1 میلیون تومان

الفبا الان داره با کی مصاحبه میکنه؟

یعنی خودم رو معرفی کنم؟

نه، یه کلیاتی که مخاطب یه ذهنیتی داشته باشه.

یک جوان 28 ساله که به تازگی عقد کرده. به تازگی هم از ارشد فارغ‌التحصیل شده. و البته سربازی هم داره

موقع عقد و فکر کردن به ازدواج چقدر رو این وام حساب کردین؟

من منهای بحث توکل به خدا، روی این وام خیلی حساب کرده بودم. تقریبا پول پیش خونم رو روی این وام حساب کردم.

فعل کرده بودم بکار بردین. یعنی انصراف میدین یا امتیازش رو میفروشین؟

نه، من بالاخره به هر طریقی شده باید این وام رو بگیریم. با این شرایط اجاره خونه‌ها و هزینه‌ها، بدون این وام نمی‌تونم. رسماً نمی‌تونم. هیچ گزینه و راه دیگه‌ای رو ندارم غیر از این.

چند وقته عقد کردین؟

9 ماه

چند وقته درگیر وام هستین و الان کجای کارین؟

از ابتدای سال 1400 که وام‌ها افزایش پیدا کرد، درگیر دریافت هستم و هنوز هم نتونستم.

چرا؟ یعنی کجای کارتون گیره؟

با اینترنتی شدن ثبت‌نام، کارها راحته. شما میری تو سامانه ثبت‌نام میکنی و تو نوبت قرار می‌گیری و بعضی بانک‌ها زود و بعضی بانک‌ها چند ماه بعد وقت میدن. من خودم چند بار شعبه بانکم تعیین شده اما نتونستم شرایط ضامن رو فراهم کنم. شاید بالای 5 یا 6 بار این اتفاق افتاده و الان هم تعیین شعبه یکی از بانک‌ها هستم.

دقیق‌تر بگین لطفا. شرط ضامن یعنی چی؟

بانک‌ها خیلی اصرار دارن که ضامن، کارمند رسمی استخدامی دولت باشه. قراردادی و پیمانی هم قبول نمیکنن. تو بخش ضامن آزاد هم باید دقیقا ضامن‌تون علاوه بر اینکه باید شغل معتبر با یه گواهی معتبر مثل جواز کسب داشته باشه، باید یک دسته چک هم دقیقا تو همون بانک داشته باشه. البته برای ضامن آزاد باید 2 نفر رو ببری.

تا الآن چندتا ضامن بردین و نشده؟

خیلی از موارد شرایط ضامن رو به مسئول بانک توضیح دادم قبول نکرده و اصلا نبرد‌م. ولی بصورت مشخص 2 بار ضامن بردم و قبول نکردن.

مهمترین مسئله پس در ضامن هستش.

بله، مهمترین بحث در دریافت وام بحث ضمانتش هست و البته صفی که شما باید تو نوبت قرار بگیری تا شما رو قبول کنه. بعضی بانک‌ها باید شما 5 تا 6 ماه تو نوبت باشین.

بین دوستان، آشنایان و اطرافیان هم باز این ضامن مسئله اصلیه؟

بله، ما عموما اطرافیانمون چون از طبقه روستایی و کشاورز و کارگرن با این مشکل مواجه هستن. یعنی طبقه متوسط شما نباشین بالاخره با این مشکل مواجه هستین.

چقدر این موضوع دغدغه ذهنی‌تون هست و استرس دارین؟

دوتا بخش داره. یکیش که قطعا همین استرس رو داره و با این افزایش روزانه قیمت‌ها، هرچقدر از زمان وام بگذره ما متضرر میشیم. قسمت سخت‌تر ماجرا بالاخره رو انداختن و مراجعه به افراد مختلف برای ضمانت هستش. ما به خیلی از آدم‌هایی که زیاد هم ارتباطی نداریم مجبوریم رو بندازیم. موضوعی هم هستش که کمتر کسی قبول میکنه. بالاخره برای بحث ضمانت تجربه خوبی توی ذهنشون ندارن.

اگر مسئول بودین چیکار میکردین؟

به طور کلی طبقه کارگر و کشاورز و مستضعف از یک سری امتیازات و زیرساخت‌ها توی این کشور خیلی سیستماتیک محرومند. شما اگه کارمند نداشته باشی و بحث ضمانت رو برخوردار نباشی، نه تنها وام ازدواج که ده‌ها وام و تسهیلات بانکی دیگه بطور طبیعی ازش محرومی. اون طبقه متوسط و کارمند هم به راحتی هم این تسهیلات رو دریافت میکنه و هم بازپرداختش رو مشکلی نداره و ادامه این روند باعث شکاف طبقاتی میشه. این‌ها باید بصورت سیستماتیک حل بشه. بحث ضمانت‌ها دیگه مثل چک، کارمندان قراردادی و پیمانی و ضمانت ملکی که تو چارجوب حقوقی کشور پذیرفته شده باید تسهیل بشن.

اگه قرار باشه این مصاحبه رو الفبا به دست یک مسئول برسونه، چه کسی رو پیشنهاد میدین؟

رئیس جمهور

نه (با لبخند)، حالا یه مسئول که دستمون بهش برسه؟

استاندار. نه البته نماینده مجلس … تموم شد؟

نکته‌ای هست که ما نپرسیده باشیم و نیاز باشه بگین؟

نه، خوب بود.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه
https://alefbahamedan.ir/?p=1780

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا